czwartek, 7 lutego 2013

Sierpień



Czuwaj
Kończy się miesiąc, kończą się wakacje i wypadałoby coś zamieścić. Tak jak zapowiadałem, pojechaliśmy z Druhem Pawłem Szpakowskim na tydzień obozu, na którym dokształcaliśmy się z zakresu pionierki obozowej. Jechaliśmy na Wielkopolskę, ale wylądowaliśmy w Kotlinie Kłodzkiej. No cóż... Pracowaliśmy z 23 DSH Skaut z Krotoszyna, której prace możecie podziwiać pod tym linkiem: https://picasaweb.google.com/100636418347051201252/Pionierka23DSHSKAUTKrotoszyn . Sami tez takie coś budowaliśmy. Mam nadzieję, ż kiedyś uda nam się zdobyć środki i materiały, żeby zrobić coś takiego naszym hufcem.

Pionierka, znowu pionierka
Znowu jako główny temat wezmę sobie pionierkę obozową. Niestety, ale na tym jako tako się znam i to lubię i sądzę, że warto by to przekazać młodszym pokoleniom, czyli Wam, Drodzy Harcerze.
Tym razem weźmiemy się za podstawowe węzły, które pozwalają budować takie cuda jak w powyższym linku bez użycia jednego gwoździa.

Pierwszy węzełek
To na nim opierają się wszystkie konstrukcje, Dzięki kilku-kilkunastu obwinięciom, zyskuje wytrzymałość pozwalająca utrzymać kilkaset kilogramów, a może i więcej [przy użyciu białego sznurka do snopowiązałki]. Węzeł ten przydaje się tez przy budowie rusztowania szałasu, bramy obozowej, półek… Wszystkiego, gdzie trzeba przytwierdzić jedna belkę do drugiej. Wbrew pozorom jest to wygodniejsze i bardziej skuteczne rozwiązanie niż przybijanie gwoźdźmi. Poniżej umieszczam instrukcję piktograficzną. Mam nadzieję że jest ona wystarczająco jasna. Jeżeli nie, piszcie do mnie na Facebuku albo najlepiej osobiście się zgłaszać.
Zaczynamy od przywiązania do tej sztywniejszej, bardziej stabilnej belki. Następnie oplatamy te drugą tak jak an rysunku. Ciężko mi to wyjaśnić słowami. Na końcu dociskamy powstały oplot kolejnym oplotem, tym razem w innym kierunku no i wiążemy. Kaniec. Wytrzymałość takiego węzła zależy od dociśnięcia sznurka oraz przede wszystkim ilości splotów. W przypadku belek nośnych konstrukcji jest to ok. 18 splotów a w przypadku np. drabiny- od 4 do 5.







Kolejna sprawa…
Żeby móc wygodnie wiązać zarówno takie węzły jak i prycze, których budowę musze sobie dokładniej przypomnieć, więc być może dopiero  w następnym miesiąc, trzeba wygodnie operować sznurkiem. Musimy więc wykonać sobie  rodzaj szpulki, i nią się posługiwać. Potrzebny jest nam do tego celu mocny, niełamiący się w rekach kijek o gładkiej powierzchni, żeby nie kaleczył nam rąk. Do wyplatania prycz potrzebny jest nam krótki kijek i nie za dużo sznurka, żeby móc łatwo manewrować między linkami, a w przypadku dużych belek nośnych wygodniej jest posługiwać się większym naplotem sznurka. Zawsze zawijamy go jak najciaśniej i pod pewnym kątem, żeby nie zsuwał nam się podczas pracy.
Zaczynamy od przyłożenia sznurka do kijka, Oplatamy go w kierunku jego końca pod katem około 35 stopnia następnie wracamy pod takim samym kątem. Kolejne warstwy przywiązujemy wzdłuż pierwszych naplotów aż do powstania pięknej, estetycznej szpulki. Całkiem innej niż ta na  rysunku nr 4.

Kilka innych przydatnych węzełków

Prosty
Opis
Jeden z najprostszych węzłów. Jest punktem wyjścia do wielu innych węzłów i kombinacji. Bardzo często mylnie nazywany płaskim. Przy wiązaniu może nastąpić pomyłka i zawiąże się węzeł babski
Wiązanie
Właściwie nie wymaga komentarza. Można go zawiązać mając oba końce w rękach, albo z jednej strony mając tylko uszko. Przeplatając linkę (tak jak przy wiązaniu buta) należy uważać aby linka która wychodzi pod spodem również w drugiej linii znalazła się tam. Jeśli nie - wyjdzie węzeł babski
Zastosowanie
Służy do łączenia dwóch lin które nie są zbytnio obciążone. Jeżeli ma jedną zawleczkę - jest to węzeł refowy jeśli dwie to wiązanie sznurówek.
Uwagi
Największe niebezpieczeństwo występuje wtedy gdy próbuje się zawiązać węzeł jednym końcem przeplatając istniejącą pętelkę. Należy uważać aby oba wolne końce były po tej samej stronie. Jeśli będą po przeciwnej wówczas liny rozsuną się przy obciążeniu. Widać, że sam węzeł wygląda identycznie


Wantowy
Bardzo prosty, ale niezwykle skuteczny w łączeniu dwóch lin. Po prostu na jednej i drugiej wiążemy supeł. Supły potem zatrzymują się an sobie wzajemnie i to tyle.

 
Wyblinka/ósemka pionierska
Węzeł dość praktyczny. Można szybko i łatwo przyczepić coś dzięki niemu, np. belkę, żeby wciągnąć  ją na drzewo Bierzemy linkę, robimy dwie pętelki i stykamy ja ku sobie tymi mniej płaskimi stronami. I wygląda to ostatecznie tak:




Czuwaj! 
Ćwik Konrad Fijałkowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz